Upratovanie obvykle nepatrí medzi obľúbené činnosti. Častokrát brázdime internetom v snahe nájsť čo najlepšie rady a tipy, ako všetko vyčistiť ľahko a rýchlo. Čistenie rúry by sme určite zaradili k tým komplikovanejším činnostiam – stačí v nej upiecť jedno kura a je vymaľované! Ako teda na to?
Čistenie vysokou teplotou
Odstránenie pripálených mastnôt určite nie je hračka. Vstavané rúry napríklad majú funkciu čistenia zvaného pyrolýza, teda s nečistotami si dokážu poradiť pri extrémne vysokej teplote. Väčšinou pri teplote 500 stupňov Celzia dochádza k spáleniu špiny na popol. Ak sa chystáte nastaviť toto čistenie, nezabudnite z rúry všetko vybrať – týka sa to nielen plechov, ale určite vyberte aj rošty, inak by sa mohli poškodiť. Pyrolýza trvá cca 2 hodiny a mali by ste ju spustiť každé dva až tri mesiace.
Máte katalytickú vložku?
Vstavané rúry môžu mať ešte aj zabudovanú katalytickú vložku so špeciálnym povrchom. Takáto vložka pohlcuje počas používania mastnotu, takže rúra sa takmer vôbec používaním neznečistí. Ak však takúto rúru používate pri nižšej teplote ako 150 stupňov, je potrebné raz za čas spustiť systém katalytického čistenia, ktorým sú tieto rúry vybavené. Čistenie trvá 30 až 90 minút a mali by ste po ňom vychladnutú rúru pretrieť handričkou, aby ste odstránili aj posledné nečistoty. Ak takouto funkciou vaša rúra nedisponuje, jednoducho zapnite na 250 stupňov spodný aj horný ohrev a nechajte ho zapnutý aspoň hodinu.
Skúste odparovanie
Nemáte ani jeden z vyššie spomínaných typov rúry? Nevadí. Stačí, ak do akejkoľvek rúry vložíte pekáč alebo nejakú odolnú nádobu naplnenú vodou a zapnete horný aj spodný ohrev na 250 stupňov. Nechajte to tak cca 60 minút, poprípade kým sa nevyparí všetka voda. Do boja však musíte po tomto čistení zapojiť aj čistiace prostriedky a svoju silu, pretože nečistoty sa síce odlepia od povrchu, ale musíte ich následne zotrieť. Pomôžte si aj sódou bikarbónou alebo bielym octom.