Pestovanie kaktusov v interiéri – ako na to?

Kaktusy miluje množstvo ľudí a nájdete ich takmer v každom interiéri. Prečo? Je to hlavne tým, že sú nenáročné na pestovanie a zároveň sú pekné na pohľad. Kvitnúce druhy hrajú výraznými farbami. Ak chcete kúpiť prvú rastlinku pre deti, o ktorú by sa mali starať, tak by to mal byť práve kaktus. V skratke vám zhrnieme základnú starostlivosť a všetko, čo kaktusy potrebujú.

Pestovanie kaktusov v interiéri – ako na to? (Foto: unsplash.com)

Starostlivosť

Kaktusy majú radi slnečné lúče, keďže sú pôvodnými obyvateľmi púšte. Ideálne je, ak sú umiestnené na okne. Ak si ich sadíte sami, tak použite substrát pre kaktusy a sukulenty. Kvetináč by mal byť o niečo väčší ako rastlina, aby sa mal kaktus kde rozrastať. S vodou  to netreba preháňať, pretože by vám mohla rastlina zhniť. V lete treba kaktus zalievať raz za dva týždne a v zime ešte menej často, stačí raz za mesiac. Hnojenie tiež nie je nevyhnutné, stačí raz za pár týždňov použiť tekuté hnojivo určené na tento typ rastlín.

V zime ich treba uložiť na tmavšie a chladnejšie miesto. Nebojte sa uloženia do pivnice, pretože to je pre nich to ideálne prostredie počas tohto obdobia. Dobrým miestom býva aj tmavší kút v spálni, ak taký máte.

Rozmnožovanie a škodcovia

Chcete si sami rozmnožiť kaktusy? Na rastline uvidíte „dcérske kaktusy“, čo sú malé výrastky, ktoré môžete neskôr odrezať. Nechajte ich dorásť, odrežte ich a položte na pripravenú zeminu. Keď mu doprajete dostatok vody, tak sa kaktus postupne zakorení a začne rásť. Vtedy potrebuje dostatok svetla, tepla a vlahy.

Kaktusy sú náchylné na niektoré choroby, hlavne preto, že neznesú premočenú pôdu. Rovnako ako je tomu u sukulentov, tak aj tu hrozí preliatie, zahnívanie koreňov, samotnej rastliny a množstvo hubovitých ochorení. Rastlina začne hniť z vnútra a je veľmi nízka šanca na to, aby ste ju zachránili. Ďalším škodcom sú biele červy, ktoré sa dajú zničiť mechanickým odstraňovaním. 

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!